وقتی می خواهید به موقع به عقب برگردید و ببینید که حیاط خانه ی شما چگونه تغییر کرده است . از کجا می توانید تصاویر تاریخی را در یک نمایشگر  کاربر پسند مشاهده کنید، که این جزئیات را به شما نشان دهد؟

 

1-Google Earth Pro

historical imagery google earth

نرم افزار گوگل نه تنها یک منبع جهانی در آدرس دهی های جغرافیایی است ، بلکه می تواند کشویی برای بررسی گذشته باشد. ابتدا منطقه مورد علاقه خود را بزرگنمایی کنید. بر روی نماد کشویی زمان کلیک کنید. اکنون ، در گذشته از محله مورد نظر خود را بازدید کنید.  تاریخ مربط برای بعضی از سالها برای مکان مورد نظر دسترسی می باشد.

 

2- Esri’s Wayback Living Atlas

historical imagery esri wayback

به تازگی ، Esri جدیدترین ابزار الحاقی خود را در سایت اطلس زنده دنیا منتشر کرده است. اساساً ، این مجموعه،  اطلاعات جغرافیایی اساسی از زمین را که بر زندگی روزمره مردم تأثیر می گذارد. ، نشان می دهد. به عنوان مثال ، این موارد شامل مواردی مانند آب و هوا، وضعیت ترافیک ، اطلاعات ارتفاعی ، جمعیت ، اقیانوس ها و سیستم های شهری است. این سایت به عنوان بخشی از مجموعه عظیم داده های ماهواره ای ، به کاربران خود این اجازه را می دهد تا به تصاویر قدیمی منطقه مورد نظرشان دسترسی داشته باشند. هنوز این سایت در مرحله مقدماتی می باشد ، مجموعه تصاویر آن در حال رشد است و در حال تبدیل شدن به یک بستر ضروری برای بررسی تاریخی است.

 

3- سایت USGS LandLook

historical imagery usgs landlook

سایت سازمان زمین شناسی آمریکا با دسترسی به 7 میلیون تصاویر ماهواره ای از زمین به عنوان یکی از بهترین منابع بررسی  تغییرات در سطح زمین است برای دسترسی به این تصاویر می توانید به سایت Earth Explorer مراجعه کنید. سایت USGS LandLook بر مبنای همین تصاویر ماهواره ای ایجاد شده و می تواند تغییرات در سطح زمین در دوره های گذشته از سال 1975 تا امروز را به ما نشان دهد.

 

4- سایت NASA Worldview

historical imagery worldview

 

سایت NASA Worldview دارای 600 لایه تصاویر ماهواره ای با وضوح کامل جهانی است. داده های این سایت در بهترین حالت تفکیک مکانی 250 متر به بالا را نشان  میدهند و بیشتر نگاه کلی به سطح زمین و بررسی اقلیمی داد.

5-Planet Labs

historical imagery planet labs

در اینجا چند واقعیت جالب در مورد سایت Planet وجود دارد:

1- آنها تیمی از دانشمندان سابق ناسا هستند که تجارت خود را با هزینه کم و استفاده ماهواره های میکرو در فضا ساخته اند.

2- آنها در این زمان بزرگترین جمع کننده تصاویر زمین با بیش از  175 ماهواره در مدار هستند.

با این حال این سایت به عنوان یکی از قوی ترین رقبای سایت ناسا و گوگل در آینده نزدیک می باشد و تصاویر با کیفیت بالایی برای بررسی تغییرات در سطح زمین ارائه می دهد.