این عبارت می گوید: “شما نمی توانید چیزی را مدیریت کنید که قابل انازه گیری نباشد”. و برای اندازه گیری آب و هوا ، داده های جهانی آب و هوا است که سلامت سیاره ما را مشخص می کند.

ممکن است تعجب کنید:

از کجا می توانم بهترین منابع داده جهانی آب و هوا را پیدا کنم؟ در مطالب زیر 7 منبع برتر داده های اقلیمی به شما معرفی خواهد شد

هر منبع داده اقلیمی یک جزء جغرافیایی را برای آن فراهم می کند. از آنجا که آب و هوا یک مسئله فضایی است ، به تفکر مکانی نیاز دارد.

بنابراین معتقدین به تغییر اقلیم و منتقدین و کسانیکه باور ندارند ، باید اجازه داد تا مستقیماً اطلاعات را بدست بیاورند  و اطلاعات موجود در اوضاع آب و هوای سیاره  زمین را مورد تجزیه تحلیل قرار دهند و واقعیت مساله تغیر اقلیم را کشف کنند

1 رصدخانه زمین ناسا

nasa earth observatory

کارشناسان برجسته آب و هوا ، مجموعه عظیم داده های علوم زمین را استخراج می کنند. از  رصدخانه زمین ناسا جایی است که هر کس می تواند 16 عامل آب و هوایی از جمله ذرات معلق در هوا ، دما و کربن را تا سال 1999 بدست بیاورند. بهترین قسمت این است که ناسا چگونه تولید این مقادیر آن را به راحتی قابل درک می کند. اگر به دنبال روش دیگری برای مطالعه سیاره از فضا هستید ، مشاهدات زمینی ناسا (NEO) را بررسی کنید.

داده های در دسترس در سایت مذکور عبارت است از:1- مونوکسید کربن، 2- کلروفیل، 3-پوشش ابر، 4-آتشسوزی،  5-تولید خالص اولیه، 6-تابش خالص، 7- دمای اقیانوس، 8-باران، 9-پوشش برفی، 10-درجه حرارت، 11- بخار آب، 12-زندگی گیاهی.

2- مرکز بررسی تغییرات اقلیمی آژانس فضایی اروپا (CCI)

ESA climate change initiative CCI

تلاش های زیادی برای اندازه گیری  متغیر  آب و هوا در اروپا وجود دارد.بنابرین، این ماموریت کپرنیک است که یک ناوگان کامل از ماهواره ها را برای اندازه گیری آب و هوای از فضا اختصاص داده است. انیسیتو تغییر اقلیم آژانس فضایی اروپا (CCI) با ادغام داده های جمع آوری شده در ماموریت40  سال گذشته  استفاده می کند.

داده های در دسترس در سایت مذکور عبارت است از:

1- ذرات معلق در هوا، 2-زیست توده، 3-ابرها 4-آتش سوزی،  5-گازهای گلخانه ای، 6-یخچالهای طبیعی، 7- ورق های یخ، 8- پوشش زمین، 9-دریاچه ها، 10-رنگ -قیانوس، 11-نفوذپذیر ازن ، 12-شوری سطح دریا، 13-برف، 14رطوبت، 15- خاک، 16- درجه حرارت، 17-بخار آب.

 

3- سایت کاوش داده های محیطی (UNEP)

UNEP Explorer Free GIS Data

در امور طرح بزرگ ، سازمان ملل رهبر جهانی در ایجاد یک برنامه همکاری زیست محیطی  برای جهان بر عهده دارد. با این حال ، به طریقی ، به دلایلی جویندگان داده از ثروت عظیم داده های تغییر اقلیم برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) غافل می شوند. کاوش داده های محیطی UNEP بیش از 500 متغیر مختلف را برای شناخت بهتر جهان در اختیار دارد.

1- کشاورزی، 2-انتشار دی اکسید کربن، 3- فاجعه گونه های در معرض خطر، 4-انرژی، 5- گازهای گلخانه ای، 6-شاخص زندگی سیاره ای، 7-انتشار متان، 8-انتشار اکسید نیتروژن، 9-جمعیت، 10-مناطق حفاظت شده.

4-انیسیتو داده های رایگان دولت ایلات متحده(US)

us open data initiative

در کل ، 377 مجموعه داده های اقلیمی در انیسیتو داده های باز دولت ایالات متحده وجود دارد . به منظور پاسخگویی به چالش تغییر اقلیم، ابزارهای تاب آوری اقلیم ایالات متحده روند ساخت جوامع انعطاف پذیر را ساده می کند. به عنوان مثال ، شما می توانید با به دست آوردن پیش بینی آب و هوا در سال 2100 به آسیب پذیری های زیست محیطی دسترسی پیدا کنید. به طوری که شما می توانید با جستجوی کد پستی خود در کاوشگر هوا ،  ریسک  سرمایه گذاری خود  در محیط زندگی خود را بر آورد کنید.

مباحث: 1- آسیب پذیری اکوسیستم، 2- سیل های ساحلی، 3- قطب شمال، 4- منابع آب، 5- کشورهای قبیله ای، 6-شتدید آب و هوایی.

 

5-GeoNetwork FAO

FAO GeoNetwork Free GIS Data

سازمان غذا و کشاورزی(FAO) شبکه جغرافیایی سازمان ملل متحد (FAO GeoNetwork) از مجموعه 247 داده آب و هوا تشکیل شده است. تمام داده ها از نظر ماهیت مکانی هستند. GeoNetwork FAO نه تنها طیف گسترده ای از داده های مکانی را ارائه می دهد ، بلکه شامل تصاویر ماهواره ای ، نقشه های تعاملی و برنامه های مرتبط نیز می شود.

داده های در دسترس در آن: 1-تنوع زیستی، 2-جداسازی کربن، 3-گسترش محصولات زراعی، 4-جنگل زدایی، 5-طبقه بندی آب و هوا، 6- مناطق حفاظت شده.

 

6-مرکز داده و برنامه های اقتصادی اجتماعی ناسا (SEDAC)

NASA SEDAC GIS Data

مرکز داده ها و برنامه های اقتصادی اجتماعی ناسا (SEDAC) ، همه چیز درباره تعامل انسان با محیط زیست ارائه می دهد. حتی اگر برای درک اثرات انسان شناختی بهترین باشد ، NASA SEDAC مجموعه ی از 123  داده مربوط به حفاظت و آب و هوا را ارائه می دهد.شامل

داده های همچون : 1-جنگل زدایی، 2-خشکسالی، 3- شاخص عملکرد محیطی، 4-ردپای انسان، 5-غنای گونه، 6-افزایش سطح دریا، 7-شاخص پایداری.

7- سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD)

oecd climate data

این منبع کامل ترین منبع  می باشد باشد. هدف OECD ایجاد سیاست های بهتر و مکان بهتر برای فردا است. همانطور که پیداست ، برنامه های زیست محیطی نیاز به همکاری جهانی دارد. بنابراین در خط مقدم OECD به عنوان مرکز دانش برای تجزیه و تحلیل داده های آب و هوا در میان دیگران است.

داده های مورد دسترس در این سایت شامل:1-منابع جنگلی،  2-  گازهای گلخانه ای،  3- زباله،  4-  جمعیت،  5-  برداشت آب.

نتیجه گیری

چگونه می توان وضعیت تغییرات آب و هوایی را که اکنون در آن قرار داریم ارزیابی کرد؟ ما با استفاده از این  7 مجموعه داده های آب و هوایی جهانی  در دسترس، تغییرات جهانی را اندازه گیری کنیم. علاوه بر سازمان ملل متحد ، ناسا و آژانس فضایی اروپا ، شما نیز اکنون انحصار داده های اقلیمی را دارید.

author-avatar

درباره خلیل غلام نیا

کارشناس ارشد سنجش از دور و GIS سابقه بیش از هشت سال کار با داده های سنجش از دور و GIS تسلط به تجزیه و تحلیل داده های اوپتیک، راداری و حرارتی تسلط به زبان های برنامه نویسی پایتون و جاوا اسکریپ و R در زمینه تجزیه تحلیل مدل های هوشمند در سنجش از دور و GIS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *