آیا می خواهید شانس خود را برای پیدا کردن داده های مدل رقومی ارتفاع (DEM) بالا ببرید؟ ما در این گزارش از منابع اصلی دانلود مدل رقومی ارتفاع(DEM) را به شما دوستان و همراهان عزیز معرفی خواهیم کرد.

1- (Space Shuttle Radar Topography Mission (SRTM ماموریت توپوگرافی رادار شاتل فضایی

ناسا تنها 11 روز زمان نیاز داشت تا مدل ارتفاع رقومی 30 متری ماموریت توپوگرافی شاتل رادار (SRTM) را ضبط کند. در فوریه سال 2000 ، این سامانه به فضا پرتاب شد تا زمینه تولید این دیتا را نجام دهد.

SRTM DEM

 

با استفاده از دو آنتن راداری و یک گذر تک ، داده های کافی را برای تولید یک مدل ارتفاع دیجیتال با استفاده از تکنیک معروف به رادار دیافراگم مصنوعی (interferometric (inSAR جمع آوری شد . C-Band پوشش تاج پوشش را بهتر به زمین رساند اما SRTM هنوز در مناطق شیب دار و سایه دارای مشکلاتی می بود که در مدل هایی که در سال 2020 ارائه شده این مشکل برطرف شده است. این داده در دو قدرت تفکیک 30 مترو 90 متری ارائه گردیده است.

داده SRTM DEM را می توانید در سایت USGS Earth Explorer  دانلود کنید .

 

2- ASTER Global Digital Elevation Model

عملیات مشترک ناسا و ژاپن به تولد رادیومتر سنجش تابش پیشرفته و بازتاب هوا (ASTER) ختم شده بود . که توانایی تولید مدل رقومی ارتفاع را هم دارا بود.ر ASTER GDEM از جفت تصاویر استریوسکوپی و روش های همبستگی تصویر دیجیتال استفاده شده . قدرت تفکیک مکانی این داده 30 متر می باشد. بر اساس دو تصویر در زاویه های مختلف ، از استریوپارس و فتوگرامتری برای اندازه گیری ارتفاع استفاده شده است. با این حال ، میزان پوشش ابر روی دقت ASTER تأثیر داشت که موردی برای SRTM DEM نبود. به دلیل عملکرد حسگرهای فعال و غیرفعال ، این مهمترین تأثیر را در کیفیت DEM داشته است.

ASTER DEM

شما می توانید داده های ASTER DEM را به صورت رایگان از USGS Earth Explorer بارگیری کنید.

 

3-JAXA’s Global ALOS 3D World

ALOS World 3D یک مدل رقومی ارتفاع با وضوح 30 و 15 متر (DSM) است که توسط آژانس اکتشاف هوافضا ژاپن (JAXA) ضبط شده است. اخیراً ، این DSM در دسترس عموم قرار گرفته است. نکته جالب این است که اکنون دقیق ترین داده های مربوط به ارتفاع در سطح جهانی است. این برنامه از ماهواره مشاهده پیشرفته زمین (DAICHI” (ALOS” مبتنی بر نقشه برداری استریو از PRISM استفاده می کند.

ALOS DEM

اگر می خواهید این DSM دقیق را دانلود کنید، باید از طریق درگاه JAXA Global ALOS  ثبت نام  کنید و سپس دانلود کنید.

 

4-(Light Detection and Ranging (LiDAR

LiDAR DEM

Open Topography  یکی  از بهترین منابع برای بدست آوردن مدل رقومی ارتفاع می باشد. از آنجایی که داده های لیدار دارای دقت و صحت مکانی بالا می باشند به عنوان بهترین منابع تولید مدل رقومی ارتفاع در نظر گرفته می باشد و این منبع داده بین 5 منبعی که برای بارگیری مدل رقومی بهترین می باشد. البته این منبع داده در ایران جز در چند نقطه محدود در دسترس نمی باشد.

 

author-avatar

درباره خلیل غلام نیا

کارشناس ارشد سنجش از دور و GIS سابقه بیش از هشت سال کار با داده های سنجش از دور و GIS تسلط به تجزیه و تحلیل داده های اوپتیک، راداری و حرارتی تسلط به زبان های برنامه نویسی پایتون و جاوا اسکریپ و R در زمینه تجزیه تحلیل مدل های هوشمند در سنجش از دور و GIS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *